Gdy mama mówiła mi, abym odkładała pieniądze, to czy myślała wówczas o lokacie? Banki proponują swoim klientom różne formy oszczędzania pieniędzy. Jedną z nich jest prowadzenie lokaty. Można odkładać na nich pieniądze, a po jakimś czasie odłożone kwoty zaprocentują odsetkami.

Inwestowanie pieniędzy w lokatę

Lokaty są schyłkową formą oszczędzania, chyba że banki znajdą jakiś marketingowy sposób, aby ożywić tę formę odkładania pieniędzy. Lokaty mają różny charakter trwania. Są krótkoterminowe i długoterminowe. W zależności od czasu trwania są oprocentowane. Wiadomo, im dłużej oszczędzasz, tym więcej zyskujesz. Niemniej większą popularnością cieszą się lokaty na krótszy czas. Jeśli mamy spora gotówkę, bo na przykład sprzedaliśmy mieszkanie, to wato odłożyć te kilkaset tysięcy na dzień lub dwa. Niektóre bani, jest ich naprawdę niewiele, a przoduje w tym citibank, proponują lokaty na 24 godziny lub na 2-3 dni.

Finansowe porady

Blokujemy gotówkę, aby zyskać naprawdę odczuwalną sumę pieniędzy. Są to tak zwane lokaty operacyjne. Lokaty długoterminowe są zakładane nawet na dwa-trzy lata. Przez ten czas trudno przewidzieć, jakie będą decyzje Rady Polityki Pieniężnej, dlatego oszczędzanie na tak długich lokatach jest zmienne. To zabezpieczenie obydwu stron przed ryzykiem. Najczęściej w lokatach długoterminowych, wysoki procent przyznawany jest w nagrodę za wytrwałość w ostatnim miesiącu lub w ostatnich dwóch miesiącach. Wato wejść na portale internetowe i skorzystać z rankingu banków i wybrać najkorzystniejszą lokatę.

Inwestowanie pieniędzy i odsetki

Ważny przy lokatach jest sposób ich rozwiązania, czy korzystania z odsetek. Niektóre banki przewidują możliwość w czasie trwania lokaty, kapitalizacji odsetek, zależnie od banku. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakiego rodzaju decyzję należałoby podjąć, warto porozmawiać z doradcą finansowym i wybrać dla siebie coś najkorzystniejszego. Doradca przedstawi nam ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości. Obecnie najwyższy procent na lokacie wynosi 4 procent i jest to zdecydowanie najwyższy procent w ciągu ostatnich dwóch lat.