Inwestowania należy uczyć się od ekspertów finansowych, szacunek do ziemi czerpać z tradycji rodzinnych. Kiedyś przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie gospodarstwa i domy i grunty. Dzisiaj nieruchomości i działki są przedmiotem transakcji i inwestycji kapitałowych.

Czy lepiej sprzedać? Czy trzymać? Ziemia jeść nie woła, powiadali nasi przodkowie, co znaczyło, że lepiej posiadać grunt, gdyż jest to najlepsze zabezpieczenie przyszłości. Ceny ziemi się zmieniają, lecz zawsze jest to określony kapitał, pozwalający na dokonywanie określonych ruchów inwestycyjnych w życiu. Należy mieć rozeznanie, aby inwestycja w ziemię była naprawdę opłacalna, jak wszędzie trzeba sprawdzać i szukać naprawdę, dobrze rokującej oferty. Czy wybrać nieruchomości rolne, czy może lepsze będą działki budowlane? A może starać przekształcać klasyfikację ziemi z rolnej na budowlaną? Ile można zyskać na takiej operacji?

Jeśli zlecimy wyszukanie działki specjalistom, wówczas cała procedura z związana z zakupem będzie efektywna i jednocześnie mniej czasochłonna. Ale zawsze agencja pobierze od nas prowizję. Obecnie, przy dużej stagnacji rynkowej, agencje pobierają duże prowizje, które umożliwiają im przeżycie, z uwagi na niewielką liczbę transakcji. Trzeba ze swojej strony obserwować wyselekcjonowane grunty o najwyższym potencjale wzrostu wartości. Ostatecznie gdy decydujemy się na budowę domu, to największą wartością budynków jest.., lokalizacja.

Dlatego to grunt będzie dawał grunt pod wartość finansową inwestycji. Do nas należy decyzja, czy szukamy działki w podbliżu miasta, czy też rekreacyjnie nad wodą lub w pobliżu lasów. Pod zastaw ziemi można uzyskać kredyt na całą wartość budowy domu, nie trzeba mieć oszczędzonej gotówki na zakup materiałów i rozpoczęcie budowy. Umowę podpisuje się u notariusza, po zakupie działki należy rozpocząć na niej prace przewidziane w umowie. Można też potraktować ziemię jako inwestycję kapitałową. Niech czeka, kiedy będzie potrzebna. To rokująca na przyszłość inwestycja.